مرکز مشاوره دانشجویی

زندگی یعنی مساله و مساله اصلی ما زندگی ماست، زندگی پر است از فراز و فرود، شادی و غم، موفقیت­ها و ناکامی­ها، هر روز با تصمیمی مواجه هستیم که می­تواند زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد ما نیاز به پشتیبان داریم، به نقل از امام علی (ع) که «بهترین پشتیبان مشاوره و مشورت گرفتن است» چرا که با این دنیای پر هیاهو و متنوع و متکثر ممکن است ما در هر حوزه­ای به مشارکت نگاه و فکر دیگران به موضوعات خودمان نیاز داشته باشیم.

در مسیر زندگی به تصمیمات اساسی بر می­خوریم، ازدواج، ادامه تحصیل، محل زندگی، خرید وسایل، اهداف آینده زندگی که نیاز به کمک و مشاوره داریم، پس هدف مشاوره همیشه درمان بیماری نیست اما گاهی هم خلق و خو و روحیه­مان دچار اُفت می­شود یا با موضوعاتی روانشناختی مواجه می­شویم که روزگار ما را تحت تاثیر خودش قرار می­دهد.

گفتگو از قدیم­الایام درمان بخش بوده، به زبان آوردن، مثل تمیز کردن دودکش خانه دل آدم است، آنچه در قالب مفاهیمی مثل اضطراب، افسردگی، وسواس، ترس­های اجتماعی، پرخاشگری، قهر و… می­شناسیم گاهی به علت سد شدن انرژی درونی ماست و خدمات بهداشت روانی (مشاوره و روان­درمانی) مسیر تخصصی برای کمک به افراد است تا این مشکلات را بشناسند و با آنها مواجه شوند.

مرکز مشاوره محلی امن برای درد دل و گفتگویی است که از نظر شما راز به حساب می­آید ما معتقد و مقید به رازداری و حفظ اصل محرمانه بودن حرف­های مراجعین­مان هستیم. ما این اطمینان را می دهیم که هرکس دردی دارد دوایی هم دارد و دردهای روان انسان را نمی توان پیش هرکسی ابراز کرد، روانشناس و مشاور فردی است که در این زمینه تخصص نظری و تجربه عملی چندین ساله دارد، هدف مشاوره کمک به فرد برای افزایش توانایی و مواجه شدن، کاهش و حل مشکلات او است.

 

معرفی اعضاء

ردیف

نام و نام خانوادگی

تصویر

پست سازمانی

1

امیر احمد اعتمادی

تصویر

مشاور مؤسسه

 

 

وظایف مرکز

– ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی برای افرادی که از مشکلات فردی مانند اضطراب، افسردگی، تنهایی، کمرویی، پرخاشگری و … یا سایر مشکلات مانند وابستگی به مواد مخدر، ناکامی، بحران در زندگی، تجربه استرس شدید، طلاق رنج می­برند یا می­خواهند از مشاوره تحصیلی و شغلی، مشاوره پیش از ازدواج و زناشویی استفاده کنند.

– ارائه خدمات مددکاری توسط این مرکز شامل؛ پیگیری و تامین حمایت­های محیطی و سازمانی و همچنین پیگیری وضعیت تحصیلی دانشجویان مشروطی و اخراجی و نامه­نگاری با کمیسیون موارد خاص، شورای انضباطی و… دانشگاه برای حذف درس یا ترم دانشجو پس از طرح در شورای مربوطه

– خدمات روانسنجی شامل سنجش وضعیت هوش، شخصیت و… انجام پژوهش­های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده­ها

– پایش سلامت روان دانشجویان جدیدالورود بصورت سالیانه

– علاوه بر موارد فوق، این مرکز مشاوره خدمت جدیدی را به دانشجویانی که برای جستجوی پایگاه­های تخصصی مراجعه می­کنند با عنوان «مشاوره توزیع خدمات منابع علمی» ارائه می­دهد. دانشجویانی که پایان­نامه یا مقاله تهیه می­کنند می­توانند از مشاورین با تجربه علمی مرکز در این بخش نیز استفاده کنند.

* لازم به ذکر است کلیه خدمات فوق برای دانشجویان به صورت رایگان می­باشد.

 

کارگاه های آموزشی

در مدت راه­اندازی این مرکز تا کنون کارگاه­های متعددی برای کارکنان و دانشجویان مؤسسه برگزار کردیده است که پاره­ای از این کارگاه­ها به شرح ذیل می­باشد؛

– آشنایی با شیوه صحیح تعلیم و تربیت با تکیه بر اصول و تفکرات دینی و استفاده از تئوری انتخاب


11

 

– مبانی تحلیل رفتار متقابل (والد، بالغ، کودک)

12

 

– مکانیسم­های دفاعی

13

 

– مهارت­های زندگی شامل (خودآگاهی – ارتباط مؤثر – مدیریت خشم – مدیریت استرس – اعتماد به نفس – حل مسئله)

14

 

نحوه مراجعه و استفاده از خدمات مرکز مشاوره

گروهی سنی 18 تا 27 ساله، عموماً جمعیت جوان و فعال جامعه را تشکیل می­دهد که عمدتاً در حال تحصیل، در شرف ازدواج، به دنبال کسب شغل و همواره به دنبال کسب موفقیت های مهم زندگی می­باشند. انتخابات مهم زندگی شامل انتخاب رشته شغلی، رشته تحصیلی، همسر و … در این دوره مهم زندگی انجام پذیرفته و یا انتخاب های مهم سال­های بعد، متاثر از این دوره مهم سنی می­باشد. بنابراین توصیه می­گردد با مشورت گرفتن از افراد دارای تجربه و تخصص نه فقط در هنگام ضرورت بلکه برای تمام دوره­های زندگی به منظور کاهش فشار های روحی و جسمی صورت پذیرد.  دانشجویان عزیز می توانند جهت استفاده از خدمات مشاوره و روانشناختی به دو صورت زیر اقدام نمایند:

1) مشاوره فردی

2) مشاوره گروهی

مشاوره فردی صرفاً برای کمک به تصمیم گیری در شرایط حاد و دشوار و بروز مشکلات خاص صورت می­پذیرد. مشاوره گروهی عمدتاً برای افزایش آگاهی و آموزش مهارت­ها می­باشد.

 

جهت بهره­مندی از خدمات مرکز مشاوره با مراجعه به واحد دانشجویی – فرهنگی واقع در طبقه سوم نسبت به تعیین وقت قبلی اقدام نمایند.

01144510030  داخلی  302

×

امروز شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ساعت