معرفی شهرستان نور

نام نخست شهرستان نور در گذشته رستمدار بوده که متشکل از چهار ناحیه شهری ناتل, بلده, تمیشان و ماهان بوده‌است. در جدیدترین کشفیات باستان شناسی در این شهر آثاری از دورهٔ اشکانیان پیدا شده‌است.

مساحت: ۲٬۶۷۵ کیلومتر مربع

جمعیت: ۱۰۴٬۸۰۷ (۲۰۰۶ م.)

شهرستان نور با مساحتی معادل 2675 کیلومتر مربع در غرب استان مازندران واقع شده که شهرهای نوشهر و چالوس در غرب،  استان تهران  در جنوب و دریای مازندران در شمال آن قرار دارند. از نظر پستی و بلندی، این شهرستان دارای دو قسمت جلگه­ای و کوهستانی است که به تبع آن آب و هوای معتدل، مرطوب و سردی را دارد.

در حال حاضر شهرستان نور دارای 232 نقطه روستایی و پنج نقطه شهری شامل شهرهای نور، رویان، چمستان، بلده، ایزدشهر و شهرک­های مسکونی متعدد است.

در طول  تاریخ این سرزمین سبز موطن رجال بزرگ علمی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی چون شیخ فضل­الله نوری، نیما یوشیج، ابوعبدالله ناتلی (استاد ابو علی سینا)،  پرویز تاتل خانلری، سرتیپعلی خان دیوسالار (سالار فاتح)، استاد بنان، حجت­الاسلام علی­اکبر ناطق نوری، حاج غلامحسین سالاریان ، دکتر پیروز مجتهدزاده، شهید عباسعلی ناطق نوری و بسیاری چهره­های شناخته شده دیگر بوده است. شهرستان نور از دو جاده ارتباطی با نام­های هراز و کندوان با استان تهران مرتبط می­شود. گستردگی شهرستان نور از سواحل دریا تا ارتفاعات البرز میانی، وجود تنوع آب و هوایی، رودخانه­ها، آبشارهای طبیعی همراه با آثار تاریخی و باستانی اعتبار ویژه­ای به این شهر بخشیده است. نور یکی از قدیمی­ترین نواحی شهرنشین طبرستان (مازندران کنونی) که به گواهی تاریخ، رستمدار نام داشته است. شهر نور به­عنوان پایتخت ساحلی ایران نام­گذاری شده است.

معرفی شهر رویان

رویان یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. رویان نام منطقه­ وسیعی از مرکز مازندران بوده که در سال­های اخیر پس از تصویب تبدیل روستای علمده توابع بخش مرکزی شهرستان نور به شهر و نسبت تاریخی و تنگاتنگ روستای مذکور با منطقه رویان، شهر مذکور به شهر رویان تغییر نام یافت. رویان در غرب استان مازندران و در کناره دریای خزر واقع شده است بین شهرهای نور و نوشهر می­باشد از سمت شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریا خزر از جنوب به کوه­های البرز منتهی میگردد. فاصله با مرکز استان مازندران با شهر ساری حدوداً 118 کیلومتر است. در سال 1385 دارای جمعیت 9200 نفر جمعیت بوده است این نقطه شهری درحال حاضر در منتهی الیه غرب شهرستان نور و مجاورت شهرستان نوشهر قرار گرفته است.

مشخصات جغرافیایی

منطقه رویان را می­توان در سه بخش بررسی نمود: 1- بخش جلگه­ای 2- بخش کوهپایه­ای 3- بخش کوهستانی. تیر و مرداد گرمترین ماه­های بخش جلگه­ای ناحیه به­شمار می­آیند. در شهر رویان در فصل گرما که از خرداد شروع می­شود دما با سرعت بیشتری افزایش یافته و پس از رسیدن به نقطه اوج خود در تیر و مرداد بتدریج از اواخر مرداد کاهش می­یابد . بخش جلگه­ای ناحیه در چهار ماه از سال با کمبود بارش مواجه است. این چهار ماه عبارتند از فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر،

جاذبه های گردشگری شهرستان نور

حاذبه های شهرستان نور

شهر نور از شمال به دریای مازندران، از شرق به شهرستان های محمودآباد و آمل، از جنوب از طریق کندوان و قله دماوند به استان تهران و از غرب به شهرستان نوشهر محدود است و 3/5 درصد جمعیت استان را در خود جای داده است. نور که تا چند سال قبل سولده نامیده می شد از شهرهای مهم رستمدار بخشی میان رویان و مازندران است. این شهر دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری با بلوکات بسیار است که مهمترین آنها بالاده نامیده می شود .

شهرستان نور به لحاظ توسعه صنعتی و گردشگری شرایط ممتازی در استان مازندران دارد و محصول غالب کشاورزی منطقه، برنج است . نور دارای آثار تاریخی و دیدنی بسیاری از جمله قلعه پولاد بلده، بقعه متبرکه آقا شاه بالو زاهد، بقعه متبرکه جمشید کیا سلطان، خانه نیما در بلده، پل خشتی نور، تکیه تاکر، روستای ناتل، امامزاده احمد در بلده، کاخ تمیشان، سواحل زیبا، پارک جنگلی، آبشار آب پری، آب گرم معدنی لاویج ، فیل سنگی لاویج، مسجد جامع بلده، غار کهو و کاروانسرای زمستانی یالو است .

پارک جنگلی نور که در شرق شهر نور قرار دارد با مساحتی حدود 4000 هکتار بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه است وجود سبزه زارهایی در زیر درختان، رستوران زیبا در میان انبوه درختان سر به فلک کشیده، آلاچیق های متعدد چوبی، پارک کودک، مسجد، سرویس های بهداشتی، زمین های ورزشی فوتبال و والیبال و … مسافران را مشتاق گذراندن اوقات فراغت در آن کرده است .

 

-نور-1389691335

یکی دیگر از مراکز تفریحی این شهر پارک جنگلی کشپل در غرب شهر چمستان در کنار رودخانه زیبای لاویج است که به دلیل وجود چشمه سارهای متعدد و سالم سازی آن درختان انبوه و تنومند پهن برگ ،پارک کودک و … مکان مناسبی برای تفریح و استراحت مسافران به شمار می آید . آب بندان نور در جنوب غربی شهر واقع است این آب بندان علاوه بر تامین نیاز آبیاری زمین های کشاورزی هر ساله در فصول مختلف سال پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است که هر کدام جلوه خاصی به آن می بخشند .

 

همچنین در روی رودخانه لاویج رود شهرستان نور در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر، پل خشت پل واقع شده و از بناهای دوران میرزا آقا خان نوری محسوب می شود که در حال حاضر تنها طاق مرکزی آن باقی مانده است .

آبشار طبیعی آبپری با نام محلی “پری او ” در مسیر جاده ییلاقی رویان به گلندرود جاده سیاه سنگ یکی از جاهای دیدنی این شهر است که گردشگران زیادی برای دیدن این آبشار به شهر نور سفر می کنند. جریان آب بر روی دامنه سنگی و وجود درختان در حاشیه این آبشار بر زیبایی چشم انداز آن افزوده است. آبشار حرم آب با نام محلی حرم او در بیشتر فصول سال دارای آب بوده و در مسیر جاده رویان -کپ در نزدیکی دوراهی دونکوه (مسیر جاده سیاه سنگ) و روستای کالج قرار دارد و بسیار دیدنی و دل انگیز است. قله سوردار در جنوب شهر نور با ارتفاعی حدود 2000 متر کاملا مسلط بر مناطق جلگه ای است که در روزهای آفتابی و صاف چشم انداز زیباتری را از مناطق روستایی و شهری پایین دست و سواحل نور ایجاد می کند .

دیدن این مناظر از بالای قله واقعا دیدنی است. الیمالات در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان در جنوب دو راهی روستای کارگر کلا در بین درختان انبوه و سر به فلک کشیده قرار دارد و چشم انداز بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. یکی دیگر از مناطق دیدنی این شهر آبادی یوش از توابع بخش بلده و در مسیر جاده ارتباطی بلده به جاده کندوان است. بافت معماری سنتی، اقلیم خشک و کوهستانی و وجود آرامگاه نیما شاعر نوپرداز فارسی، در آن، بر جاذبه های دیدنی این روستا افزوده است . که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این آرامگاه و مناظر طبیعی آن به شهر نور سفر می کنند. یکی دیگر از بناهای مرتفع شهرستان نور بقعه سلطان احمد در حاشیه شرقی شهر بلده است. این گنبد یکی از بناهای زیارتی زیبایی است که از داخل دارای نقش شیری است که ماری به دور آن حلقه زده است .

415014_Hb5JFcm9

در مسیر جاده چمستان به آمل در روستای آهودشت شهریار قرار دارد. شاه بالو عارف، استاد شیخ آملی است که وی مرشد شیخ حسن جوری از رهبران مذهبی سربداران به شمار می آید. آقا شاه بالو در اواخر قرم هفتم و اوایل قرن هشتم می زیسته است . پولاد یا قلعه نور از اقلاع مهم رویان و رستمدار قدیم نور و کجور و پایگاه مهم پادوسبانان در سال های 22 تا 1006 هجری بوده است. که در شهر بلده واقع شده است و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی نور به حساب می آید.

 

فهرست اماکن دیدنی و توریستی نور و رویان

×

امروز یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ساعت